Αγιασμός Σχολ. Έτους 2009-2010

της Αμπετείου Σχολής
Ιωάννης Σταυρόπουλος

ΤΕΛΕΤΗ ΑΓΙΑΣΜΟΥ 2009
Στις 3 Οκτωβρίου 2009 πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς της Αμπετείου και της Αχιλλοπουλείου Σχολής. Στη σεμνή τελετή χοροστάτησε ο Σεβασμιότατος Αρχιεπίσκοπος Σινά, Φαράν κια Ραϊθούς κ. Δαμιανός καθώς και ο Πατέρας Ισίδωρος. Ο Σεβασμιότατος κ. Δαμιανός με πατρικά λόγια αγάπης ευχήθηκε στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς καλή χρονιά. Παρευρέθηκαν κια χαιρέτησαν ευχόμενοι καλή χρονιά ο Επιτετραμμένος της Ελληνικής Πρεσβείας κ. Ζεβελάκης, ο Αντιπρόεδρος της Ε.Κ.Κ., και προϊστάμενος των Εκπαιδευτηρίων κ. Βαδής, η Διευθύντρια της Αχιλλοπουλείου Σχολής κα Τσέτσιλα κια ο Αν. Διευθυντής της Αμπετείου Σχολής κ. Σταυρόπουλος. Παρευρέθηκαν  ακόμη ο π. Αρσένιος από τη Μονή της Ραϊθούς, η κα Σπρίνγκ από το Γεν. Προξενείο, ο κ. Μαυρομάτης από την Εφορεία των εκπαιδευτηρίων, ο κ. Καζαμίας ως αναπληρωτής Έφορος Προσκόπων, ο κ. Βαγιωνίτης Προεδρος του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων Αχιλλοπουλείου καθώς και πλήθος παροίκων.

Αμπέτειος Σχολή Καΐρου - Ιερά Αρχιεπισκοπή Σινά